Про профілактику і попередження ризикованої поведінки підлітків

     З початку 2021 року в Україні скоїли самогубство 16 підлітків. За останні дні у Боярці та Умані підлітки під час навчального процесу отруїлися лікарськими препаратами, які вживали в надмірній кількості. Одна дитина померла. За даними фактами відкрито кримінальні справи і ведеться слідство. У Боярці директора закладу освіти відсторонено від виконання своїх обов’язків.

Враховуючи дані факти просимо посилити роботу психологів, соціальних педагогів і класних керівників з учнями щодо формування відповідального ставлення до життя та розуміння наслідків своєї поведінки. Для використання в роботі рекомендуємо програми: Небезпечні квести для дітей: профілактика залучення, Підготовка вчителів до розвитку життєстійкості/стресостійкості у дітей в освітніх навчальних закладах; Шляхи подолання дитячої психотравми в діяльності працівників психологічної служби; Впровадження програми психосоціальної підтримки для дітей 9-12 років: ЗНАЮ. МОЖУ. РОБЛЮ; Сучасні технології збереження здоров'я учнів: кращий досвід; Психолого-педагогічна робота з дітьми, схильними до прояву девіантної, делінквентної поведінки. Дані програми можна переглянути і завантажити за посиланням на сайті Українського науково-методичного центру практичної психології і соціальної роботи:  http://psyua.com.ua/index.php?lang=ua&page=literatura#literatura.

До попередження ризикованої поведінки необхідно залучити батьків. У роботі з ними варто використовувати такі поради: приділяти більшу увагу психологічному стану дитини; перевіряти шкірні покриви дитини на наявність пошкоджень;  перевіряти облікові записи (акаунти) дитини в соціальних мережах, зокрема ТікТоку, та групи, до яких входить акаунт; перевіряти вміст спілкування у приватних чатах; звертати увагу на коло спілкування дитини; намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями; обов’язково контролювати те, які фото- та відеофайли знаходяться в гаджетах дитини; встановлювати функцію «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини (рекомендації щодо алгоритму дій по встановленню «Батьківського контролю»: http://tvoemisto.tv/news/yak_zahystyty_svoyu_dytynu_vid_poganogo_vplyvu_v_interneti_porady_vid_kiberpolitsii_84608.html . У випадках виявлення небезпечного контенту варто звертатися до Департаменту Кіберполіції Національної поліції України (тел. 0800 505 170).

 

                                                                                                                                                                                                                         Психолог Оксана Ткаченко